fbpx
 

Rodzaje Postępowań Restrukturyzacyjnych

W obecnym systemie prawnym, wyróżnić należy następujące rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyśpieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. Istotnym jest, że otwarcie postępowań restrukturyzacyjnych następuje na podstawie złożonego wniosku, przy czym wyjątkiem jest postępowanie o zatwierdzenie układu, w ramach którego wystarczy podpisanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym oraz dokonanie stosownego obwieszczenia w Rejestrze. Wspólnym dla każdej z tych procedur jest to, że zmierzają do przyjęcia i zatwierdzenia układu restrukturyzującego długi. Niemniej jednak, każde z nich przebiega z inny sposób, co z kolei przejawia się różną uciążliwością dla samego przedsiębiorcy.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Najbardziej odformalizowany rodzaj postępowania, który w przeważającej mierze toczy się poza sądem, przy czym dłużnik zachowuje kontrole nad swoim przedsiębiorstwem. Istotne jest zawarcie umowy przez dłużnika z doradcą restrukturyzacyjnym, który staje się nadzorcą układu, zaś samo postępowanie zostaje otwarte po dokonaniu obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego w Rejestrze. Powyższe pozwala na praktycznie natychmiastową reakcję przedsiębiorcy na pojawiające się problemy finansowe. Samo postępowanie nie może trwać dłużej niż 4 miesiące, zaś jeżeli układ zostanie przyjęty przez wierzycieli, to w tym terminie należy złożyć do sądu wniosek o zatwierdzenie układy (wraz z innymi, niezbędnymi dokumentami).

Przyspieszone postępowanie układowe

Jedna z popularniejszych procedur restrukturyzacyjnych, stanowiąca niejako podstawę pod rozwiązania przyjęte w dalszych rodzajach postępowań. Istotne jest, że podobnie jak w postępowaniu o zatwierdzenie układu, możne je poprowadzić tylko w sytuacji, gdy kwota wierzytelności spornych nie przekracza 15% wierzytelności układowych. W tym przypadku, dłużnik musi złożyć wniosek do sądu, nie mając jednocześnie wpływu na wybór nadzorcy  sądowego, który przejmuje kontrolę nad wszystkimi sprawami przekraczającymi zwykły zarząd.

Postępowanie układowe

Postępowanie układowe jest alternatywą dla przedsiębiorcy, w przypadku którego, wierzytelności sporne przekraczają 15% wierzytelności układowych. Dodatkowo, w tej procedurze, wierzyciele mogą zgłaszać sprzeciwy do spisu wierzytelności, co oczywiście może skutkować drastycznym wydłużeniem się postępowania. Mimo tego, w przypadku w którym przedsiębiorca posiada znaczną ilość wierzytelności spornych, ten rodzaj postępowania może być dalej dość atrakcyjny.

Postępowanie sanacyjne

Najbardziej skomplikowana i czasochłonna procedura, która zazwyczaj wiąże się z przemodelowaniem funkcjonowania przedsiębiorstwa i prowadzonego modelu biznesowego, a to na podstawie przygotowanego planu restrukturyzacyjnego. Samo postępowanie, mimo iż co do zasady najbardziej ingerujące w samo funkcjonowanie przedsiębiorstwa, daje dłużnikowi szeroki wachlarz możliwości, jak np. redukacja zatrudnienia czy sprzedaż składników majakowych bez obciążeń. Niemniej jednak, nie może zapominać, że w ramach tej procedury dochodzi do utraty kontroli nad działalnością, na rzecz ustanowionego zarządcy, przy czym, w drodze wyjątku, sąd może postanowić o pozostawieniu spraw nieprzekraczających zwykłego zarządu w rękach dotychczasowego zarządu.

Kontakt

ul. Mickiewicza 34/1, 44-280 Rydułtowy
ul. Wybrzeże Wojska Polskiego 10/5, 44-100 Gliwice

Obserwuj nas:

Darmowa konsultacja

Specjalizujemy się w prawie restrukturyzacyjnym i posiadamy licencje doradców restukturyzacyjnych wydane przez Ministra Sprawiedliwości.