fbpx
 

Czym Jest Restrukturyzacja

Co można zrobić w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie chce ogłaszać upadłości (która oczywiście wiąże się z oddłużeniem, ale przy sprzedaży majątku) a jednocześnie zdaje sobie sprawę, że albo już nie radzi sobie ze zobowiązaniami, albo taka sytuacja pojawi się w najbliższej przyszłości?

Dobrym rozwiązaniem może okazać się przeprowadzenie restrukturyzacji.

Restrukturyzacja to rodzaj postępowania, którego celem jest uniknięcie upadłości dłużnika (ale tylko przedsiębiorcy). Oznacza to, że dzięki sformułowaniu określonych propozycji adresowanych do wierzycieli (np. rozłożeniu zobowiązań na raty czy umorzeniu ich części), dłużnik próbuje zawrzeć z nimi układ, na mocy którego dostosuje wysokość płatności do swoich możliwości finansowych. Tworząc przepisy restrukturyzacyjne, założeniem Ustawodawcy było przekonanie, że zawarcie układu jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem istniejących problemów danego podmiotu, niż jego likwidacja w toku procedur likwidacyjnych.

Co istotne, podczas samej restrukturyzacji przedsiębiorca uzyskuje pewne możliwości i narzędzia, które docelowo mają mu pomóc w dalszym prowadzeniu przedsiębiorstwa i zawarciu układu (porozumienia) z wierzycielami. Jednymi z najważniejszych zalet otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego jest uzyskanie przez dłużnika czasu, który może przeznaczyć na poprawę rentowności swojej działalności, przy jednoczesnym wstrzymaniu prowadzonych egzekucji. Jest to niezwykle istotne, bowiem bardzo często, jednym z głównych powodów dla którzy przedsiębiorcy nie potrafią realnie poprawić swojej sytuacji jest to, że znaczna część ich dochodów trafia do organu egzekucyjnego.

Dodatkowo, samo postępowanie prowadzone jest przed Sądem (lub pod jego nadzorem), z jednoczesnym udziałem doradcy restrukturyzacyjnego, co pozwala na wzmocnienie formułowanych propozycji układowych, zwiększając szanse na to, że wierzyciele zgodzą się zawrzeć stosowne porozumienie.

Podkreślić trzeba, że samo postępowanie zmierza przede wszystkim do poprawy płynności finansowej przedsiębiorcy i próby zapewnienia mu prawidłowego funkcjonowania. W tym celu, dłużnik co do zasady formułuje propozycje układowe, dostosowane do jego możliwości i charakterystyki prowadzonej działalności. Propozycje przedsiębiorcy mogę być najróżniejsze, obejmując chociażby rozłożenie zobowiązań na raty, umorzenie części należności czy sprzedaż określonych składników majątkowych. Co istotne, próbując porozumieć się z wierzycielami, dłużnik powinien tak tworzyć propozycje, by zachować swoje możliwości zarobkowe, które pozwolą mu wywiązać się z układu. Rozsądne sformułowanie propozycji układowych może mieć fundamentalne znaczenie dla skuteczności całej restrukturyzacji, stąd też warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który doradzi, jak najkorzystniejszych podzielić wierzycieli oraz jakie propozycje układowe mają realną szansę na przyjęcie.

Kontakt

ul. Mickiewicza 34/1, 44-280 Rydułtowy
ul. Wybrzeże Wojska Polskiego 10/5, 44-100 Gliwice

Obserwuj nas:

Darmowa konsultacja

Specjalizujemy się w prawie restrukturyzacyjnym i posiadamy licencje doradców restukturyzacyjnych wydane przez Ministra Sprawiedliwości.