fbpx
 

Czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu?

W wielu przypadkach trudna sytuacją finansowa firmy nie musi skutkować ogłoszeniem upadłości. Alternatywę stanowi postępowanie o zatwierdzenie układu, którego krótką charakterystykę przedstawimy Państwu w poniższym tekście. Przeprowadzenie postępowania związane jest ze stanem zagrożenia niewypłacalnością przedsiębiorstwa, czyli sytuacją, gdy przedsiębiorstwo tracąc zdolność finansową nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań.  

Postępowanie o zatwierdzenie układu to jedno z czterech postępowań restrukturyzacyjnych przewidzianych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Celem postępowania jest tzw. restrukturyzacja zadłużenia poprzez zawarcie układu z wierzycielami, czyli porozumienia umożliwiającego spłatę zaległych należności. Wskutek zawarcia układu przedsiębiorca może liczyć na redukcję długu, rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie spłaty. Z kolei wierzyciele zyskują realną możliwość odzyskania swoich należności

  

Spośród pozostałych postępowań jest najmniej sformalizowane, bowiem de facto pozbawione udziału sądu, który jedynie zatwierdza układ. Pozwala zatem ograniczyć koszty, a także skraca całą procedurę. Koniecznym jest natomiast udział w postępowaniu doradcy restrukturyzacyjnego, będącego jednocześnie nadzorcą układu. Doradca działa na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą, do niego należy stworzenie planu restrukturyzacyjnego określającego przeprowadzenie działań naprawczych, a także spisu wierzycieli – zadłużenia. Ponadto doradca przygotowuje propozycje spłaty dla wierzycieli, a także wyraża zgodę na dokonywanie w przedsiębiorstwie czynności przekraczających zwykły zarząd takich jak na przykład zbycie nieruchomości.

W postępowaniu o zatwierdzeniu układu przedsiębiorca może zdecydować się na obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego, wówczas zawarcie układu skutkować będzie dodatkowo zawieszeniem postępowań egzekucyjnych, a także ochroną przed wypowiedzeniem przez kontrahentów kluczowych z punktu widzenia jego biznesu umów. 

Możliwość przeprowadzenia postępowania uzależniona jest od tego, czy wartość wierzytelności kwestionowanych przez dłużnika (spornych), którzy są uprawnieni do głosowania nad układem nie przekracza 15% pozostałych. Układ zostaje przyjęty, jeżeli za jego przyjęciem wypowie się większość wierzycieli uprawnionych do głosowania nad nim, mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności.

Kontakt

ul. Mickiewicza 34/1, 44-280 Rydułtowy
ul. Wybrzeże Wojska Polskiego 10/5, 44-100 Gliwice

Obserwuj nas:

Darmowa konsultacja

Specjalizujemy się w prawie restrukturyzacyjnym i posiadamy licencje doradców restukturyzacyjnych wydane przez Ministra Sprawiedliwości.